21 stycznia 2021

Oficjalny medal

Oficjalny medal

Tak dostojnie prezentuje się oficjalny medal 3. Biegu Pamięci Sybiru – Wirtualnie.

Warstwa symboliczna medalu to kontynuacja opowieści przedstawionej w latach ubiegłych.
 
W tym roku, na medalu zdecydowaliśmy się umieścić nazwę miejscowości Syktywkar oddalonej o 1880 km od Białegostoku, gdzie już w 1940 roku trafiły pierwsze transporty z Polakami zsyłanymi w głąb ZSRS.
Większości z nas ciężko sobie wyobrazić tak ogromne odległości i życie w nieludzkich warunkach. Pokonywanie tras liczących nawet kilka tysięcy kilometrów to jeden z głównych elementów dramatu zesłańców eksponowany na powstającej wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru.
 
To właśnie motyw wywózki, podróży „bydlęcym” wagonem tak bardzo wybrzmiewa we wspomnieniach Sybiraków. Niech Bieg Pamięci Sybiru stanie się okazją do przybliżenia skali wydarzeń sprzed 81 lat. Pobiegnijmy razem by pokazać, że pamiętamy! ??‍♀️
Dlatego właśnie na medalu tak wyraźna dominanta w postaci słowa PAMIĘĆ – apel do każdego z uczestników by pamiętać o tragicznych wydarzeniach sprzed lat.
Słowo PAMIĘĆ zostało zapisane w różnych językach ponieważ potomkowie Sybiraków są dziś rozproszeni po całym świecie – Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, ale także Stany Zjednoczone, Argentyna, Australia, Chiny czy Nowa Zelandia. ?
 
To także bezpośrednie nawiązanie do finałowej sali powstającej wystawy stałej, w której w formie multimedialnej instalacji pojawią się fotografie Sybiraków i ich rodzin rozsianych po całym świecie. Całą wystawę będzie można zwiedzać już od 17 września 2021 roku, na kiedy to zaplanowane jest uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru.
 
 

Podziel się ze znajomymiOstatnio dodane

 • Partner Strategiczny

                                       

 • Sponsor

            

 • Partner

 • Patroni medialni

                                  

 • Organizatorzy