„Ślad pamięciowy” na trasach biegów w Białymstoku i Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2024 r.
„Ślad pamięciowy” na trasach biegów w Białymstoku i Wrocławiu

Na trasie oraz na starcie biegu będziecie mieli możliwość zapoznania się z projektem fotograficzno-historycznym pt. „Ślad pamięciowy” autorstwa prof. Izabeli Łapińskiej.

To prezentacja losów ludzi, którzy doświadczyli zła, ludzi, którzy bez winy przeżyli piekło, ludzi prześladowanych, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. Ślad pamięciowy – engram – z perspektywy neurologicznej to zmiana pozostawiona w układzie nerwowym, powstała na skutek silnych przeżyć. Projekt jest podzielony na trzy części. W pierwszej poznamy losy młodzieży wywiezionej na Sybir, gdzie mierzyli się z głodem, zimnem i chorobami, ale także z okrutną tęsknotą za Ojczyzną. W części drugiej przemówią do nas młodzi ludzie, którzy dorastali ciężko pracując w niemieckich fabrykach broni, tej samej, która potem zabijała ich ojców. I wreszcie licealiści ze Związku Białej Tarczy i organizacji Huragan, którzy w latach 50. stawiali opór władzy ludowej: dziewczyny i chłopcy bici i torturowani dniami i nocami w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa.

Z każdym z bohaterów projektu autorka spędziła kilka godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia, a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej. Przepisane wspomnienia zostały następnie przeczytane przez dzieci i nagrane na nowo. Ludzie, którzy patrzą dzisiaj na nas ze zdjęć, byli wtedy dziećmi. W trakcie 5. Biegu Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu możecie zobaczyć ich twarze i posłuchać ich historii.

Oficjalna strona projektu: www.sladpamieciowy.pl

 

Podziel się ze znajomymi



Ostatnio dodane

  • Partner Strategiczny

                                                 

  • Sponsor

               

  • Partner

                    

  • Patroni medialni

         

  • Organizatorzy