Oficjalny medal Biegu Pamięci Sybiru
Ostatnia aktualizacja: 1 grudnia 2023 r.
Tak prezentuje się tegoroczny medal Biegu Pamięci Sybiru.
Będzie czekał na mecie na każdego zawodnika. Na rewersie przeznaczyliśmy miejsce na grawer. Medal z grawerem to dopiero pamiątka!
Od ubiegłego roku, medale Biegu Pamięci Sybiru przybliżają nam eksponaty Muzeum Pamięci Sybiru. W tym roku skrzypce, których historia jest naprawdę niezwykła!
Przekonajcie się sami…
Józef Jąkała był osadnikiem ze wsi Góra koło Bełza w województwie lwowskim. Był dzieckiem, gdy ojciec podarował mu te skrzypce i nauczył na nich grać. Jako że Józef, zgodnie z tradycją rodzinną, uczył grać także swoje dzieci, instrument ten był ważny dla całej rodziny. Gdy 10 lutego 1940 roku po Jąkałów przyszli Sowieci, wśród spakowanych rzeczy znalazły się i skrzypce. Dzięki tym skrzypcom rodzina Jąkałów mogła opuścić syberyjską tajgę wraz z pierwszym transportem, gdyż córka Józefa, Marysia, uprosiła ojca, by oddał Sowietom to, co miał najcenniejsze, byle tylko móc stamtąd wyjechać jak najszybciej. Naczelnik posiołka, w którym mieszkali, wzruszony odwagą proszącej dziewczynki, nie tylko zgodził się na ich wyjazd, ale też zwrócił instrument właścicielowi.
Ostatnio dodane
-
31 stycznia 2024
Konferencja prasowa przed wydarzeniem.
W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa przed tegorocznym Biegiem Pamięci Sybiru. 10 lutego po raz szósty odbędzie się Bieg Pamięci Sybiru. Zachęcamy, by w ten »
-
23 stycznia 2024
Trasa biegu we Wrocławiu.
Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się w terenie leśnym. We Wrocławiu spotkamy się w Lesie Osobowickim. Bieg rozegrany będzie na dystansie ok 5 km, a na trasie rozlokowane będą też inscenizacje »
-
23 stycznia 2024
Trasa biegu w Białymstoku.
LAS TURCZYŃSKI Start i meta biegu znajdować się będą na polanie przy ulicy Kazimierza Pułaskiego – w okolicy przystanku kolejowego Białystok Nowe Miasto. Dojazd możliwy jest autobusami BKM. Autobusy »