10 listopada 2018

Bieg Pamięci Sybiru – idea wydarzenia.

Bieg Pamięci Sybiru – idea wydarzenia.

Podziel się ze znajomymi

Mroźnym, zimowym rankiem, 10 lutego 1940 roku, z dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej wywieziono w głąb Związku Sowieckiego ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza z czterech masowych deportacji, podczas których na Syberię i do Kazachstanu wywieziono setki tysięcy polskich obywateli. Niemal każda rodzina zamieszkująca ziemie zagarnięte przez Związek Sowiecki została dotknięta różnymi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały gigantyczne straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku tych ziem.

Czujemy się zobowiązani uczcić ofiarę poniesioną przez kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczpospolitej oraz przywoływać pamięć o ludziach, którzy doświadczyli zesłańczego losu we wcześniejszych stuleciach. 

Wiele deportowanych osób nigdy nie powróciło do swoich domów. Część ocalałych zamieszkała w innych regionach Polski, Europy, a nawet świata.

Jesteśmy przekonani, że ta część historii jest istotnym elementem naszej tożsamości, dlatego, chcąc uczcić ofiary tych tragicznych wydarzeń Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega postanowiły zorganizować Bieg Pamięci Sybiru.

 

 Ostatnio dodane

 • Partner Strategiczny

                                       

 • Sponsor

                                    

 • Partner

 • Patroni medialni

                                  

 • Organizatorzy