Bieg Pamięci Sybiru – idea wydarzenia.
Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2021 r.
Mroźnym, zimowym rankiem, 10 lutego 1940 roku, z dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej wywieziono w głąb Związku Sowieckiego ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza z czterech masowych deportacji, podczas których na Syberię i do Kazachstanu wywieziono setki tysięcy polskich obywateli. Niemal każda rodzina zamieszkująca ziemie zagarnięte przez Związek Sowiecki została dotknięta różnymi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały gigantyczne straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku tych ziem.
Czujemy się zobowiązani uczcić ofiarę poniesioną przez kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczpospolitej oraz przywoływać pamięć o ludziach, którzy doświadczyli zesłańczego losu we wcześniejszych stuleciach.
Wiele deportowanych osób nigdy nie powróciło do swoich domów. Część ocalałych zamieszkała w innych regionach Polski, Europy, a nawet świata.
Jesteśmy przekonani, że ta część historii jest istotnym elementem naszej tożsamości, dlatego, chcąc uczcić ofiary tych tragicznych wydarzeń Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega postanowiły zorganizować Bieg Pamięci Sybiru.
Ostatnio dodane
-
3 marca 2025
Rekordowa edycja Biegu Pamięci Sybiru 2025 już za nami!
Bieg Pamięci Sybiru 2025 już za nami! Zakończyliśmy edycję wirtualną wydarzenia, a wcześniej bieg w Białymstoku i we Wrocławiu. Każdemu z Was z serca dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy »
-
18 lutego 2025
Zwycięzcy Biegu Pamięci Sybiru we Wrocławiu.
Każdy kto przekroczył linię mety Biegu Pamięci Sybiru jest zwycięzcą! Musimy jednak szczególnie pogratulować tym z Was, którzy byli najszybsi i stanęli na podium. NAJSZYBSZE KOBIETY »
-
17 lutego 2025
Bieg Pamięci Sybiru we Wrocławiu za nami!
Bieg Pamięci Sybiru we Wrocławiu już za nami! To była piękna biegowa przygoda, mnóstwo wzruszeń i Waszych historii. Gratulujemy każdemu z Was przekroczenia linii mety i z serca dziękujemy, »